Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milione povukli iz drugih banaka pa ih stavili kod Aca * Pred izbore otvaraju i nezavršene puteve * Narod neće glasati za štetnu vlast * Bigović traži da robiju završi kod kuće * Savjet oborio odluku RTCG o zabrani spota URA * Kamioni neće proći dok se ne završi rekonstrukcija puta * Interesne grupe su iznad države
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-08-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Vesko Pejak, koordinator NVO Alternativa:
– Crna Gora je postala mišolovka iz koje je nemoguće pobjeći zbog korone, a u kojoj je nemoguće živjeti, jer vlast od početka epidemije nije pomogla nijednog radnika.

Vic Dana :)

Haso kaže Muji: - Kakav mi je vic ispričala Fata! - Čekaj, otkud moja žena sa tobom! - Slučajno se sreli u busu, ali kad mi je ispričala vic, umalo nisam pao sa kreveta od smijeha.
Došao turista u Sarajevo i sjeo u kafić. Ubrzo dolazi konobar:
- Izvolite? - Kafu, molim!
- Nema. - Pa dobro, onda kavu! -Nema. - A jednu kahvu, možda? -Čovječe božji, nema vode!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2020-08-08 DR GORAN KOMAR OBJAVIO MONOGRAFIJU „MOKRINE KOD HERCEG NOVOG”
Dr Komar ( lijevo) na promocije najnovije knjige „Note od soli” svjedoče o životu u hercegnovskim selima „Note od soli” predstavljaju popise glava porodica svih hercegnovskih sela, pa i Mokrina, a koji su nastajali od 1750. do 1808. godine
Dan - novi portal
„Mokrine kod Herceg Novog – Bokeški grad u selu” najnoviji je publicističko-istoriografski poduhvat dr Gorana Komara. Knjiga - monografija, o Mokrinama i njegovim stanovnicima, predstavljena je nedavno u ovom mjestu, a uskoro će biti promovisana i u Herceg Novom.
Kako za „Dan” kaže dr Komar, predani istraživač istorije novskog kraja, ali šire i Crne Gore i Hercegovine, riječ je o luksuznoj foto-monografiji planinskog novskog sela Mokrine. Knjiga u prvom dijelu, pojašava Komar, donosi arhivska dokumenta sela Mokrine, prikazana po važećim standardima. Takođe, čitalac će naići na kvalitetne fotografije dokumenata koji se nalaze u tri primorska arhiva – hercegnovskom, arhivu SPC – Manastira Savina i Dubrovačkom državnom arhivu. Pored toga, čitaocu su pored originala omogućeni i „transkripti” arhivskih dokumenata Vukovom ćirilicom. U drugom dijelu monografije, kaže Komar, nalaze se fotografije svih mokrinskih porodičnih kuća, izvanredno i precizno građenih, najboljeg sloga fasada, otkud i potiče podnaslov knjige – „Bokeški grad u selu”.
– Mogli smo odabrati i neko drugo hercegnovsko selo sa tradicionalnom arhitekturom, ali, Mokrinjani su u prošlosti bili najpoznatiji bokeški graditelji, takozvani dunđeri. Oni su odlazili na stranu, u Crnu Goru, Hercegovinu, i izgradili mnogo stambenih kuća i crkava. Možete zamisliti onda kako izgleda selo u kome su živjeli – pojašnjava dr Komar razlog zbog kojeg se posvetio u ovoj knjizi baš Mokrinama. Dodaje i da je bitno napomenuti da u ovom selu postoji groblje u kome je najveći broj spomenika izgradio samouki umjetnički klesar Stanko Lepetić, preminuo polovinom 20. vijeka, a koji je ostavio nevjerovatan opus zanatski i umjetnički beskprekorno izrađenih nadgrobnih spomenika.
– U Mokrinama, kod parohijalne crkve, kao i pored drugih crkava, kojih u ovom malom selu ima pet živih, može se vidjeti visoki domašaj grobaljske kulture kod bokeših Srbalja, A, kada je tako visok domašaj grobaljske kulture, onda je nesumnjivo i ukupna kultura i život tog sela bio na visokom nivou – kaže dr Komar.
Kao posebno važno kada je ova monografija u pitanju dr Komar ističe prvo objavljivanje arhivskih dokumenata, takozvanih „Nota od soli”.
– „Note od soli” predstavljaju popise glava porodica svih hercegnovskih sela, pa i Mokrina, a koji su nastajali od 1750. do 1808. godine. „Note od soli” zovu se zbog toga što su mletačke vlasti putem seoskih sveštenika i knezova popisivale domaćine i broj članova porodice, kako bi mletački Magistrat za so doznačio odgovarajuće količine soli po naselju. Zbog toga se ti popisi tako zovu – kaže dr Komar.
Ž.J.




Ponešto i o stećcima...
Kao jedan od pionira izučavanja stećaka na ovom prostoru, koji je u taj posao ušao samoinicijativno, sagledavajući značaj ovih nadgrobnih spomenika za našu istoriju i kulturu, dr Komar pozdravlja napore koji se u posljednje vrijeme čine na državnom i regionalnom nivou.
– Mora se pozdraviti stavljanje stećaka na tentativnu listu Uneska. No, podvlačim i jednu notornu činjenicu. Srpski narod koji naseljava prostore centralnog Balkana, sa episkopijama i mitropolijama svoje SPC, jednim potezom može učiniti najkonkretniju mjeru za zaštitu ovog spomeničkog blaga, koje je dragocjenost u evropskim i svjetskim razmjerama.
Odnosno, da SPC donese odluku i zabrani uništavnje tih nadgrobnih spomenika. Jer, na taj način bi se automatski zaštitilo oko 85 odsto ukupnog nasljeđa stećaka, a koji se uglavnom nalaze u portama srpskih crkava i manastira, i srpskih grobalja – kaže dr Komar.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"